Technika schodzenia na kolano

Ulubiony moment jazdy wśród kierowców

Nie da się ukryć, że dla wielu motocyklistów schodzenie na kolano podczas pokonywania zakrętu jest najbardziej emocjonującym momentem w czasie jazdy jednośladem. Starcie kompletu ślizgaczy w czasie kilku sesji na torze lub w weekend na pobliskich rondach nie jest trudne dla najbardziej wytrawnych jeźdźców. Nie ma się co dziwić, że najczęściej kupowane używane akcesorium, to właśnie one, które starte najlepiej nadają się do schodzenia na kolano.

Dostosuj swoją maszynę

W większości przypadków maszyna nie stanowi przeszkody, aby pokonywać zakręty na kolanie. Także części motocyklowe takie jak zawieszenie, opony nie stanowią jakiegokolwiek ograniczenia. Najistotniejsza jest stabilna pozycja na motocyklu. Wyczucie przyczepności maszyny jest w tym przypadku kluczowe. Odpowiednie kontrolowanie sytuacji przed kierowcę pozwala na wykonanie tego elementu jazdy na każdym rodzaju motocykla.

Zbudowanie pozycji do zejścia na kolano

Całą czynność należy rozpocząć od ustabilizowania się na motocyklu. Im stabilniej na nim motocyklista siedzi, tym lepiej. Prawidłowe zejście na kolano zależy od stopnia wykorzystania nóg, które będą stanowić główną podporę. Ważna w tym przypadku jest praca mięśni nóg, kierowca powinien mieć stopę zapartą solidnie na podnóżku, a zewnętrzne kolano musi dociskać porządnie bak motocykla. Wówczas można rozluźnić wewnętrzną nogę i wystawić ją na zewnątrz, plastik ślizgacza dotknie asfalt.